TRENING 6 – trening interwałowy

Światowa Organizacji Zdrowia zaleca dla osób dorosłych tj. od 18. do 64. roku życia, co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aerobowej aktywności fizycznej w tygodniu.
Tylko 39% Polaków jest aktywnych w stopniu zalecanym przez WHO, a 50% rodaków nie uprawia żadnego sportu. Osoby starsze są aktywne jedynie w związku z przemieszczaniem się, a zalecenia WHO dla tej grupy wiekowej spełnia ok. 5% osób powyżej 65 r.ż.
Czas izolacji społecznej z powodu pandemii jest dużym wyzwaniem nawet dla tej połowy Polaków, która uprawia sport. W czasie pandemii ci, którzy już wcześniej byli aktywni fizycznie najchętniej korzystali z jazdy na rowerze. Popularność zyskały treningi ogólnorozwojowe, jak gimnastyka czy aerobik, treningi dostępne online do przeprowadzenia w warunkach domowych oraz spacery.
Korzyści zdrowotne, jakie płyną z regularnej aktywności fizycznej są nieocenione. Mają udowodniony, pozytywny wpływ na pacjentów z chorobami serca, z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, astmą, chorobami reumatycznymi czy depresją. Ruch podnosi poziom poczucia zadowolenia i zwiększa odporność również na stres.
Jest to szczególnie ważne w czasach pracy zdalnej, kwarantanny oraz w czasach epidemii cukrzycy oraz otyłości.
Diabetolodzy już odnotowują zwiększoną ilość zachorowań na cukrzycę typu 2 i to zwłaszcza u młodszych osób.
Dlatego NFZ w trosce o zdrowie wszystkich Polaków gorąco namawia do ćwiczeń  i  zdrowego żywienia w ramach programu 8 TYGODNI DO ZDROWIA.
Dzisiaj pod okiem trenerów personalnych możemy wykonać Trening 6 interwałowy „Gibali”
Większość ludzi usprawiedliwia nieaktywność brakiem czasu. Według prof. Martina Gibali podejście interwałowe może być skuteczniejsze – osiąga się te same korzyści zdrowotne i sprawnościowe, co w tradycyjny sposób, ale w krótszym czasie.
Trening „Gibali” składa się z 4 serii, po każdej serii 1 minuta na regenerację.
W każdej serii jest 8 ćwiczeń po 30 sekund. Pomiędzy każdym ćwiczeniem 15 sekund odpoczynku.
Proponowany plan treningowy w szóstym tygodniu –150 minut aktywności fizycznej
·         1 x Trening 6 interwałowy „Gibali”– 35 min
·         1 x Trening 5 obwodowy  – 35 min
·         1 x Trening 4 interwałowy aerobowy „Tabata”– 35 min
·         45 minut rower, Nordic Walking lub marsz
Aktywność fizyczna może powodować w mózgu korzystne zmiany, zwiększa nam się o 2 % ilość komórek nerwowych w obrębie hipokampu, który odpowiada za koncentrację, równowagę, myślenie i czas reakcji  – wyjaśnia lek. Anna Plucik-Mrożek, ekspert 8 TYGODNI DO ZDROWIA.
Osoby, które mają dobrą kondycję, mają lepsze wyniki testów z matematyki, języków, z nauk humanistycznych, są inteligentniejsze – dodaje lek. Anna Plucik-Mrożek.
Do programu treningowego można dołączyć w każdej chwili.
✅ Pamiętaj, by dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia zacząć program 8 TYGODNI DO ZDROWIA od „Treningu 1 – czyli adaptacja”.
✅ Wszystkie testy, informacje oraz już opublikowane filmy z ćwiczeniami niezbędne do rozpoczęcia treningów z #8TygodniDoZdrowia znajdziesz na stronie – https://linkd.pl/aaef Trenujący powinni ćwiczyć we własnym tempie, a NFZ nie ponosi ryzyka ewentualnych kontuzji lub urazów powstałych podczas wykonywania treningów.
W przypadku wątpliwości czy ten program jest dla Ciebie odpowiedzi znajdziesz tutaj – Zaplanuj swoje „8 TYGODNI DO ZDROWIA” – https://linkd.pl/kurp
Skip to content