Gdy serce tak podpowiada, idź do lekarza #DoLekarza

Przekaz jest prosty i jasny – jeśli doświadczasz objawów zawału serca lub udaru, nie zwlekaj – liczy się każda minuta. Jeśli masz ból w klatce piersiowej lub inne objawy ze strony serca – takie jak duszność, silny ból gardła, szyi, pleców, brzucha lub ramion trwający dłużej niż 15 minut – musisz wezwać pogotowie ratunkowe. Podobnie, jeśli cierpisz na chorobę serca i masz nowe lub pogarszające się objawy, skontaktuj się z lekarzem lub jak najszybciej udaj się do szpitala.

Jedną z niezamierzonych konsekwencji COVID-19 i komunikatu „Zostań w domu” jest bardzo wysoki poziom strachu przed wizytą u lekarza lub pójściem do szpitala. Badanie wpływu COVID-19 przeprowadzone przez Global Heart Hub w 19 krajach wykazało, że największym lękiem przed chorymi na serce jest zarażenie się wirusem, a drugim największym lękiem jest wizyta u lekarza lub wizyta w szpitalu.

W ostatnich miesiącach wiele osób z nagłą chorobą serca i udarem zwlekało z szukaniem pomocy medycznej lub zdecydowało się po prostu „przeczekać” i zostać w domu z powodu obawy przed COVID-19. To opóźnienie w podjęciu działań spowodowało gorsze wyniki, począwszy od niepotrzebnej utraty życia, a skończywszy na ludziach z niepełnosprawnością, przewlekłymi chorobami serca i gorszą jakością życia.

Lekarze donoszą, że ci, którzy zwlekają z szukaniem pomocy medycznej, są w znacznie gorszym stanie, gdy w końcu przybywają do szpitala i często są za późno, aby skorzystać z ratujących życie metod leczenia, które są im normalnie dostępne. Porada lekarska zawsze polegała na szybkim działaniu, jeśli chodzi o objawy zawału serca lub udaru mózgu. „Czas to mięsień” – im dłużej czekasz z zawałem serca, tym większe uszkodzenie mięśnia sercowego. To samo dotyczy udaru.

Zapewniamy, że ryzyko zakażenia koronawirusem w szpitalu zostało zminimalizowane w przypadku osób przyjmowanych z zawałem serca lub udarem. Pamiętaj, że ryzyko zgonu z powodu nieleczonego zawału serca jest 10 razy większe niż zgonu z powodu COVID-19.

Poznaj oznaki i objawy chorób serca.

Skip to content