Gdy serce woła o pomoc #odpowiedz

Poznaj oznaki i objawy chorób serca. Bądź poinformowany. Jeśli coś wydaje ci się nie w porządku, sprawdź swoje objawy za pośrednictwem renomowanego źródła, takiego jak National Health Service lub lokalna grupa kardiologiczna. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę serca, ważne jest, aby uważać na wszelkie nowe lub nasilające się objawy.

Śledź swoje objawy. Być świadomym. Śledzenie dnia, godziny, częstotliwości i intensywności objawów jest bardzo ważne. Informacje te będą bardzo pomocne zarówno Tobie, jak i Twojemu lekarzowi w śledzeniu Twojego stanu. Śledzenie objawów pomoże również rozpoznać, czy objawy się nasilają i czy potrzebujesz pilnej pomocy. Po zdiagnozowaniu ważne jest, aby śledzić objawy i zgłaszać wszelkie nagłe zmiany. Pobierz program do śledzenia objawów tutaj (j. ang): Choroby serca / Choroby zastawek serca / Śledzenie objawów niewydolności serca.

Dowiedz się, kiedy iść do lekarza. Nie wahaj się ani nie zwlekaj. Wczesne rozpoznanie objawów ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia najlepszego możliwego leczenia i wyników zdrowotnych. Jeśli masz oznaki lub objawy choroby serca, cierpisz na chorobę serca i nasilają się objawy, skontaktuj się z lekarzem w celu jak najszybszego umówienia się na konsultację.

Uwaga: jeśli doświadczasz objawów zawału serca lub udaru, nie zwlekaj – liczy się każda minuta. Jeśli masz ból w klatce piersiowej lub inne objawy zawału serca – takie jak ból gardła, szyi, pleców, brzucha lub ramion, który trwa dłużej niż 15 minut – musisz wezwać pogotowie ratunkowe.

Przygotuj się na konsultację. Bądź gotów. Po potwierdzeniu daty u lekarza ważne jest, aby zebrać wszystkie informacje medyczne i zabrać je ze sobą na wizytę, w tym listę wszystkich przyjmowanych leków, dzienniczek objawów ze szczegółami wszystkich objawów, które wystąpiły, i wszelkie inne informacje, które pomogą Twojemu lekarzowi zapewnić najlepszą możliwą opiekę. Aby pomóc Ci w umówieniu wizyty lekarskiej, pobierz nasz wirtualny przewodnik po konsultacjach tutaj.

Ważne, aby przychodzić na wizyty i nie opóźniać leczenia. Być na czas. Spotkania mogą zostać przełożone lub odwołane z powodu COVID-19. W przypadku umówienia się na wizytę ważne jest, aby zgłosić się na nią i być widzianym przez lekarza.

Pozostań w kontakcie ze swoim lekarzem. Bądź proaktywny. Pozostań w kontakcie, aby Twoje leczenie zostało zaplanowane i odbyło się tak szybko, jak to możliwe.

Skip to content