Nordic walking #8TygodniDoZdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do aktywności fizycznej w ramach programu 8 Tygodni do zdrowia.
Twórcy programu pokazują jak w prosty, dostępny dla każdego sposób przejść od siedzącego trybu życia regularnej aktywności fizycznej połączonej z racjonalną dietą oraz higieną stylu życia.
Wypracowanie nawyku regularnej właściwej aktywności fizycznej, jest szczególnie istotnym warunkiem budowania odporności organizmu.
Jedną z form aktywności, która może być uprawiana przez wszystkich chętnych bez względu na wiek, płeć oraz poziom sprawności fizycznej jest Nordic walking
To prosta aktywność fizyczna oparta na marszu, który zwiększa zużycie energii od 20% do 46% w porównaniu do zwykłego chodzenia.
Nordic walking jest popularną formą rekreacji i pomaga poprawić funkcjonowanie organizmu na wiele sposobów. Zalecany jest również przy rehabilitacji urazów i w chorobach przewlekłych.
Z wielką pasją i uśmiechem na twarzy o prawidłowej technice chodzenia z kijami, w taki sposób, by angażować 90% mięśni  opowiada w filmie opublikowanym na kanale You Tube Akademii NFZ https://youtu.be/XWNSWnHiu90 nasz ekspert Joanna Piotrowska – trenerka nordic walking z 11 letnim doświadczaniem, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie i doktor nauk o kulturze fizycznej. Pani Joanna ceni ten rodzaj rekreacji ponieważ daje dużo radości i zero kontuzji.

Joanna Piotrowska uśmiechnięta pasjonatka nordic walking

Joanna Piotrowska trenerka nordic walking z 11 letnim doświadczaniem, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie i doktor nauk o kulturze fizycznej. Z wielką pasją i uśmiechem na twarzy uczy prawidłowej techniki chodzenia z kijami, w taki sposób, by angażować 90% mięśni. Ceni ten rodzaj rekreacji ponieważ daje dużo radości i zero kontuzji.

Pomysł na nordic walking

Wywodzi się z Finlandii i sięga lat 30-tych XX wieku. Początkowo była to alternatywna forma aktywności dla narciarzy biegowych, aby mogli oni trenować w sezonie kiedy nie było śniegu. W latach 80-tych wprowadzono go do szkół i armii fińskiej, ponieważ fińscy żołnierze byli mocno otyli. Obecnie to najszybciej rozwijająca się aktywność na świecie. Chociaż często jeszcze uznawana jest jako forma ruchu dla osób starszych, Nordic walking uprawiany jest przez wszystkich chętnych bez względu na wiek, płeć oraz poziom sprawności fizycznej. Ten rodzaj marszu zwiększa zużycie energii od 20% do 46% w porównaniu do zwykłego chodzenia. Większe zapotrzebowanie na kalorie jest wynikiem używania zarówno górnej, jak i dolnej części ciała. Użycie kijów dodatkowo obciąża górną część ciała. Nordic walking jest popularną formą rekreacji i pomaga poprawić funkcjonowanie organizmu na wiele sposobów. Zalecany jest również przy rehabilitacji urazów i w chorobach przewlekłych.

Technika nordic walking

Nordic walking to prosta aktywność fizyczna oparta na marszu. Brak umiejętności odpowiedniego chodzenia w początkowym etapie, nie ma żadnego znaczenia, jednak nauka prawidłowej techniki chodzenia z kijami od samego początku jest konieczna, aby cieszyć się efektami i zapobiec ewentualnym urazom. Należy pamiętać o naprzemiennej pracy ramion i nóg. Kij należy wbijać w podłoże pod kątem 60 stopni, a po jego wbiciu należy się odepchnąć, aby nasze ciało otrzymało odpowiednią prędkość. Następnie, gdy nasza ręka mija linię bioder otwieramy dłoń. Ręka przenoszona jest do przodu, mięśnie są rozluźnione, aby za chwilę ponownie zacisnąć rękojeść kija i wbić go po raz kolejny w odpowiedni sposób w podłoże. Ręka powinna pracować jak wahadło, czyli powinna być zginana ku przodowi i z powrotem do tyłu. Stopę stawiamy na podłożu od pięty, a następnie po pełnym obciążeniu stopy i jej przetoczeniu wykonujemy odbicie z dużego palca (propulsja).

Najczęstsze błędy podczas nordic walking to marsz na tzw. pająka czyli wtedy, gdy kij wbijajmy pod kątem prostym do podłoża i na „misia”, gdy pracuje prawa ręka i prawa noga w tym samym czasie. Choć nordic walking nie jest obciążony kontuzjami należy pamiętać o prawidłowym obuwiu i wygodnym ubraniu dostosowanym do pogody. Można go uprawiać niemal o każdej porze roku.

Zalety nordic walking

W tej aktywności fizycznej najważniejsze jest to, że maszerujemy. Poprawia ona pracę serca i płuc, ogólną wydolność fizyczną i ogólną sprawność całego organizmu. Efektem będzie zdrowszy układ krążenia, mocny i stabilny układ ruchu. Utrzymanie gęstości kości całego ciała, jest niezwykle ważne w zmniejszeniu ryzyka osteoporozy. Nordic walking poprawia postawę ciała, równowagę i koordynację, zwiększa zakres ruchu w stawach kończyn górnych i dolnych oraz siłę mięśni. Przy prawidłowej technice podczas wsparcia na kijach odciąża stawy szczególnie kolan, stóp i bioder. Każdy krok jest amortyzowany, co w rezultacie przekłada się na mniejsze ryzyko przeciążenia poszczególnych stawów. Systematyczne chodzenie z kijami poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II, redukuje masę ciała i zapobiega nawrotom niektórych nowotworów. Poza wszystkim nordic walking to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu wolnego, z korzyścią dla naszego zdrowia.

Skip to content