Rower – pasja życia

W ramach programu profilaktyczno-treningowego 8 TYGODNI DO ZDROWIA zachęcamy do różnych aktywności sportowych tj. nordic walking, bieganie, szermierka. Przedstawiamy ludzi z pasją do sportu, którzy zarażają nas swoim optymizmem oraz motywują do działania. Dziś udostępniamy film o dyscyplinie sportu, która stała się pasją życia Czesława Langa.
Rower jest dla wszystkich, (…). Rower służy i do sportu, i do rekreacji. Jazda na rowerze daje dużo frajdy, emocji, wyzwolenie. Im więcej jeździmy, tym mamy lepszą kondycję, szukamy adrenaliny, np. trudnego terenu na rowerze górskim, a później rozpoczyna się rywalizacja bezpośrednia i staramy się dorównać lepszym, szybszym. Przychodzi ochota na wyścigi i to daje wielką radość – tak z entuzjazmem opowiada o swojej życiowej pasji Czesław Lang polski kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata.

Zasady dobrego rowerzysty

Kiedy zaczynamy jazdę na rowerze sprzęt musi być dobrze dobrany. Podstawową regułą jest ustawienie prawidłowej pozycji na rowerze, żebyśmy wygodnie siedzieli. Należy odpowiednio wysoko ustawić siodełko, dobrać odległość kierownicy od siodełka, dobrać odpowiednią wielkość ramy. Rower musi mieć sprawne hamulce i przerzutki. Należy zadbać o napompowane koła, opony nie mogą być za miękkie. Rower musi być sprawny, by nam służyć, żeby wygodnie się jechało. Ważne jest też prawidłowe obuwie i odpowiedni strój. Podstawą bezpieczeństwa jest dobra widoczność, czyli należy zapewnić światełko z tyłu i z przodu roweru, kamizelkę odblaskową i obowiązkowo kask! – opowiada Czesław Lang

Motywacja

Rower to fantastyczna forma ruchu, nie obciąża nadmiernie stawów, kręgosłupa, dotlenia organizm. Zalecają go kardiolodzy. Jak wsiadam ponownie na rower resetuję się. Po 1.5h jazdy czuję się zrelaksowany. Odrywam się od codziennych problemów, poprawia mi się metabolizm. W dzieciństwie kolarstwo wciągnęło mnie poprzez oglądanie wyścigów pokoju, zacząłem od małego wyścigu. A potem rozpoczęła się rywalizacja.
Jeśli masz wątpliwości lub po prostu Ci się nie chce podjąć wysiłku, pomyśl sobie, jak będziesz się czuł po. Jak się będziesz czuł, kiedy już podejmiesz decyzje, jak wrócisz z treningu, że będziesz miał dużo satysfakcji. Warto się zmotywować, bo „po” jest zawsze fajnie – dodaje mistrz.

Sport rodzinny

Ważne, żeby rodzice dali przykład dzieciom. Więc apel do rodziców, żeby zachęcać je dając przykład np. wspólną przejażdżką. Kiedy dziecko już będzie samo wyjeżdżać, pozna inne grupy społeczności, zamieni przejażdżki rowerowe w formę spędzania wolnego czasu, dbania o własne zdrowie, zwiedzania Polski. Sport uczy jak wygrywać, uczy systematyczności, ale uczy też pokory i szacunku. Dzieci trzeba motywować, nie zmuszać, aby sport dawał im radość.

Apel

Jeżdżąc na rowerze trzeba mieć oczy dookoła głowy, bo jesteśmy narażeni na wiele różnych potencjalnych zdarzeń. Na jezdni są samochody, motory i inni rowerzyści, którzy też są zagrożeniem dla siebie nawzajem. Powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, ale trzeba pamiętać, że na takiej ścieżce należy zachować szczególne bezpieczeństwo i pełen szacunek dla drugiego rowerzysty oraz zdrowy rozsądek, dostosowując odpowiednią prędkość.
Skip to content