Solidarni z seniorami – razem damy radę!

Zachęcamy do zapoznania się z listem Pana Łukasza Salwarowskiego, prezesa stowarzyszenia MANKO, dotyczącym pomocy seniorom w  tych trudnych chwilach powodowanych epidemią.

Szanowni Państwo,
dotyczy: propozycji zostania partnerem kampanii „Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę”, „STOP Korona-Oszustwom” oraz Telefonu Zaufania Głosu Seniora organizowanych przez Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora w czasie epidemii koronawirusa.
 w odpowiedzi na apel oraz kampanie zainicjowaną przez Premiera Mateusza Morawieckiego pod nazwą #wspierajseniora, zwracamy się do Państwa z propozycja zostania partnerem kampanii „Solidarni z Seniorami – razem damy radę”, STOP Korona-Oszustwom” oraz Telefonu Zaufania Głosu Seniora organizowanych przez Stowarzyszenie MANKO – twórcę programów Gmina Przyjazna Seniorom-Ogólnopolska Karta Seniora i Magazynu Ogólnopolski Głos Seniora, wydawanego pod patronatem honorowym Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ramach partnerstwa prosimy o pomoc w dotarciu do samotnych seniorów z najnowszym Magazynem Głosu Seniora oraz materiałami edukacyjnymi naszych kampanii.
 Od 20 lat Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora (Organizacja Pożytku Publicznego 1%) jest wydawcą mediów obywatelskich oraz organizatorem licznych ogólnopolskich kampanii społecznych (tj.: Lokal BEZ papierosa, Polska BEZ dymu, RyzyKOchania, Nie pal przy dziecku, Palenie jest słabe, Życie zaczyna się po 60-tce, Głos Seniora). Działania te zostały docenione wieloma ogólnopolskimi nagrodami i wyróżnieniami m.in.: Biały Kruk, Kryształy Soli, Złote Spinacze, Laury Magellana, Medal Obywatelski.
Od 8 lat we współpracy m.in. z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Sportu, Sejmową Komisją Polityki Senioralnej  oraz wieloma innymi instytucjami zajmujemy się polityką senioralną i wspieraniem osób starszych (edukacją i aktywizacją).  Nasze działania z sukcesem prowadzimy na terenie całej Polski i za granicą.  Ogólnopolską Kartę Seniora posiada już ponad 330 tysięcy seniorów, honoruje ją niemal 2000 punktów, a 150 gmin przystąpiło do naszej kampanii Gmina Przyjazna Seniorom. Wydawany przez nas  Ogólnopolski Głos Seniora (już 49 wydań) o nakładzie 30 tys. sztuk dociera do ponad 800 organizacji seniorskich w Polsce. Nasze działania prowadzone są pod patronatem honorowym wielu ministerstw m.in. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Sprawiedliwości, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sportu czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jako Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora postanowiliśmy wyjść naprzeciw obecnie panującej sytuacji i zwrócić szczególną uwagę w czasie pandemii na Seniorów – grupę osób w wieku 60+. Ta część społeczeństwa jest najbardziej narażona na zarażenie chorobą COVID-19 wywołaną przez koronawirusa SARS-Cov-2. Dla Seniorów, których odporność jest często niższa niż osób w młodszym wieku, konsekwencje zachorowania są dużo bardziej dotkliwe. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Seniorów, podjęliśmy odpowiednie kroki i rozpoczęliśmy działania w ramach naszej nowej akcji „Solidarni z Seniorami – razem damy radę!”. Skuteczne działanie na rzecz Seniorów, może rozpocząć każdy i na początku skupić na prostych czynnościach, jak np. zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa czy rozmowie telefonicznej.
Głównymi celami akcji są:
– edukacja Seniorów poprzez przekazywanie rzetelnych informacji,
– zwiększenie społecznej świadomości o potrzebach osób starszych w czasie epidemii,
– zachęcenie wszystkich do integracji i solidarnej pomocy Seniorom.
Wyjątkowa sytuacja powoduje, że do „pomocy” włączają się również oszuści, dostrzegając szybki i łatwy zysk w obliczu wybuchu społecznej paniki. Wszechobecny lęk, szczególnie wśród osób w wieku 60+, skrzętnie wykorzystują manipulatorzy na wielu płaszczyznach. Działają w Internecie, ale też w kontakcie bezpośrednim. Informacje na ten temat spływają do policji z całej Polski. Oszuści sprzedają w Internecie różnego typu środki (np. lekarstwa, suplementy, herbaty czy amulety), których działanie ma uchronić osobę przed zachorowaniem
na koronawirusa. Coraz częściej dochodzi także do działań bezpośrednich. Delikwenci podszywają się pod lekarzy, pracowników Sanepidu czy służby mundurowe i w trakcie wizyty w domu ofiary, kradną pieniądze i inne przedmioty. Chcąc uchronić Seniorów przed tym zjawiskiem, rozpoczęliśmy akcję pt. „STOP KORONA-OSZUSTWOM” w ramach trwającej kampanii „Stop manipulacji – nie daj się oszukać!”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości w temacie zagrożenia różnego typu oszustwami w trakcie pandemii wśród osób starszych. W ten sposób przestrzegamy Seniorów przed manipulatorami i informujemy, jak nie da się oszukać. Telefon Zaufania Głosu Seniora dedykowany jest osobom starszym, a jego głównym celem jest przeciwdziałanie konsekwencjom izolacji wynikającym z epidemii koronawirusa. Po drugiej stronie słuchawki na seniorów będą czekać wolonatriusze, którzy z uwagą i troską wysłuchają każdego.
W związku z  licznymi patronatami wielu instytucji na szczeblu rządowym, dużym zainteresowaniem i poparciem naszych działań przez seniorów, samorządy i lokalnych przedsiębiorców, zwracamy się do Państwa z propozycją zostania partnerem akcji „Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę”, „STOP Korona – Oszustwom” oraz Telefonu Zaufania Głosu Seniora. W ramach współpracy prosimy o promocję ww. projektów wśród Państwa członków i sympatyków poprzez mailing, www. czy facebook. W załączniku przekazujemy Państwu materiały promocyjne, plakat, baner oraz artykuły merytoryczno-edukacyjne.
LINKI do wykorzystania:
Bądźmy Solidarni z Seniorami podczas epidemii Koronawirusa. Radio Kraków.
Wsparcie dla Krakowskich Seniorów. Nowe programy Stowarzyszenia MANKO. Radio Eska.
Dołącz do akcji Głosu Seniora. Publicystyka Ngo.pl
artykuł nr 1 STOP Korona – Oszustwom
artykuł nr 2 – „Stop KORONA-OSZUSTWOM”
SPOTY KAMPANII  
Spot kampanii „Stop Manipulacji, nie daj się oszukać”
Skip to content