Objawy

Objawy niewydolności serca

Z niewydolnością serca wiąże się wiele różnych objawów, a większość z nich nie jest swoista tzn. występuje także w innych schorzeniach – m.in. chorobach płuc, chorobie wieńcowej, niedokrwistości czy otyłości. Stopień nasilenia objawów niewydolności serca zależy od zaawansowania choroby. Początkowo pojawiają się podczas większego wysiłku fizycznego, natomiast w zaawansowanym okresie mogą się pojawić także w spoczynku.

 

– DUSZNOŚĆ –

Najbardziej typowym objawem niewydolności serca jest duszność, która jest spowodowana zastojem płynu w płucach.

Duszność może występować:

*przy wysiłku fizycznym (duszność wysiłkowa),

* w bardziej zaawansowanych stadiach niewydolności serca, w tym w zaostrzeniach długo trwającej choroby duszność może występować również w spoczynku (duszność spoczynkowa),

*w pozycji leżącej (orthopnoe), ustępuje ona po kilku minutach po przyjęciu pozycji siedzącej lub stojącej, zmusza do spania na coraz to większej ilości poduszek, czasem nawet w pozycji siedzącej

 

!!! Wezwij pogotowie, gdy:

duszność się nasila, pojawia się nagła duszność, słychać rzężenia w płucach, narasta kaszel

objawy świadczą o zaostrzeniu niewydolności, które jest nagłym stanem zagrażającym życiu.

 

– ZMNIEJSZONATOLERANCJA WYSIŁKU –

często pierwszy objaw jaki obserwujemy. Spowodowane jest to niedotlenieniem narządów, związanym z upośledzeniem przepływu krwi.

Początkowo objawia się tylko szybszym męczeniem się przy znacznym wysiłku fizycznym, takim jak np. wchodzenie po schodach. Wraz z postępem choroby m. in. zmniejsza się ilość pięter, na które chory może wejść bez zadyszki czy zmęczenia. Zaawansowana niewydolność może utrudniać nawet podstawowe czynności takie jak ubieranie się czy higienę osobistą.

 

– OBRZĘKI –

związane są z nadmiernym gromadzeniem płynów w organizmie. Zazwyczaj pojawiają się początkowo wokół kostek, następnie na podudziach, symetrycznie. Zmniejszają się lub znikają po nocy. W zaawansowanej niewydolności serca mogą obejmować całe kończyny dolne. U chorych leżących występują w okolicy lędźwiowej.

Objawem nadmiernego gromadzenie się płynu może być również wzrost obwodu brzucha – wodobrzusze

– przyrost masy ciała – związany z gromadzeniem wody i obrzękami. Jeśli jest szybki i wynosi 2 kg w ciągu 2-3 dni, to należy pilnie skontaktować się z lekarzem, ponieważ świadczy to o pogarszaniu się kondycji serca.

– zaburzenia rytmu serca, mogą być odczuwane jako kołatania serca lub nierówne bicie serca – uszkodzone serce ma większą skłonność do arytmii.

– Ze względu na zmniejszony przepływ krwi przez mózg i w związku z tym niedotlenienie tego bardzo wymagającego organu, mogą występować:

*zawroty głowy

*zaburzenia koncentracji

*senność po posiłkach

* osłabienie, znużenie, senność – często brak energii do wykonywania czynności, na które chory ma ochotę

 

– spadek apetytu, nudności, zaparcia – mogą zagrażać niedożywieniem, a nawet wyniszczeniem

– kaszel – zazwyczaj suchy, w zaostrzeniach może być odksztuszana wodnista, zaróżowiona wydzielina

– uczucie dyskomfortu i/lub bólu brzucha

– mniejsza ilość oddawanego moczu – przy dużym zaawansowaniu choroby

– obniżenie nastroju, depresja

 

Obecność wyżej wymienionych objawów powinna skłonić nas do poszukania porady lekarskiej, w celu wykluczenia lub zdiagnozowania niewydolności serca lub innych chorób o podobnych objawach. Jest to ważne, ponieważ wczesne leczenie niewydolności serca pozwala ograniczyć negatywne zmiany w sercu, poprawia wydolność i jakość życia, a przede wszystkim zapobiega zaostrzeniu niewydolności serca, która jest bardzo poważnym stanem.

 

Autor F.S.

Skip to content