CO ROBIĆ, BY SERCE BYŁO ZDROWE? NIEWYDOLNOŚĆ SERCA- ZAGROŻENIEM ŻYCIA !

Co dziewięć minut, w Polsce umiera chory z powodu niewydolności serca !

Niewydolność serca to stan, w którym chore serce nie jest w stanie prawidłowo pracować i dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości krwi, a tym samym tlenu i substancji odżywczych. Jest to poważna choroba cechująca się dużą śmiertelnością. Najczęstszą przyczyną upośledzenia pracy serca jest choroba niedokrwienna wywoływana miażdżycą tętnic wieńcowych, w mniejszym odsetku są to nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, wady zastawkowe, zapalenie mięśnia sercowego oraz wady wrodzone.

Z uwagi na częstość występowania niewydolność serca bywa określana mianem epidemii XXI wieku. Liczbę̨ osób cierpiących na niewydolność serca w Polsce szacuje się na ponad milion. Zaledwie 50% chorych ma szansę na 5-letnie przeżycie, 11% umiera w pierwszym roku po hospitalizacji.

Jakie są przyczyny niewydolności serca? Jakie są najczęstsze objawy choroby? Jak rozpoznać niewydolność serca ? Jak zapobiegać niewydolności serca ? – w wywiadzie z dr hab. Martą Kałużną –Oleksy, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca.

Skip to content