Spacer czy nordic walking? Jaki sport polecić babci i dziadkowi?

Zabierzmy babcię lub dziadka na spacer i na badania profilaktyczne – tak zalecają w RMF FM lekarze. W czasie weekendu, gdy babcie i dziadkowie świętują, my sprawdzamy, jak możemy poprawić ich stan zdrowia. Specjaliści zalecają aktywność fizyczną.

Zdjęcie ilustracyjne

Aktywność fizyczna w każdej zaplanowanej postaci jest dobra – podkreśla w rozmowie z naszym dziennikarzem kardiolog doktor Marta Kałużna-Oleksy. Najprostszym ruchem dla seniorów jest spacer, ale szybki spacer, marsz, w czasie którego odczujemy zmęczenie. Oczywiście, należy dopasować tę aktywność do formy babci i dziadka, do tego, czy nie mają problemów z kolanami czy biodrami, bo u nich te problemy mogą pojawiać się częściej – dodaje lekarka.

Specjaliści zalecają co najmniej trzydzieści minut dziennie dla seniorów przeznaczanych na aktywność fizycznąNajlepiej oczywiście, by był to czas spędzony na świeżym powietrzu. Wtedy dostarczamy dodatkowo pozytywnej energii. Jednocześnie w domu też możemy się ruszać: babcia czy dziadek mogą korzystać ze stacjonarnego rowerka czy wchodzić po schodach – zaznacza doktor Marta Kałużna-Oleksy. Dla seniorów ważne jest też utrzymanie więzi społecznej, kontakty z innymi tez mobilizują choćby do ruchu – podkreśla.

Polecamy seniorom trening nordic walkingu, ale musimy pamiętać, że jest to poważny trening fizyczny, wymagający określonej techniki, którą ćwiczymy obręcz barkową i ręce, nie tylko nogi. Jednak jeżeli babcia czy dziadek nie mają kijków i mają problem z zaakceptowaniem takiej formy wysiłku fizycznego, to każdy spacer jest dobry – dodaje w rozmowie z RMF FM kardiolog.

Specjaliści zalecają też seniorom regularne zgłaszanie się na badania kontrolne, wśród nich na badania krwi, w tym poziomu glukozy, i EKG.

Źródło: https://bomega.pl

Skip to content